Badem i Drugi Orašasti Plodovi
Orašasti plodovi, uključujući badem, lješnjak, orah i mnoge druge vrste, popularni su u mnogim kulturama diljem svijeta. Osim što su ukusan i hranjiv dodatak prehrani, orašasti plodovi imaju brojne zdravstvene prednosti i koriste se u različitim kulinarskim pripremama. U ovom članku, istražit ćemo sve o bademu i drugim orašastim plodovima: kako ih uzgajati, koje su njihove prednosti, te kako ih uključiti u svakodnevnu prehranu.
Što su orašasti plodovi?
Orašasti plodovi su plodovi biljaka koji imaju tvrdu vanjsku ljusku koja štiti jestivi unutarnji dio. Zbog svoje visoke hranjive vrijednosti, orašasti plodovi su izvor mnogih važnih nutrijenata, uključujući proteine, zdrave masti, vitamine i minerale. U njihovoj pripremi, orašasti plodovi mogu se jesti sirovi, pečeni, ili se od njih mogu praviti različite vrste ulja, maslaca i brašna.
Badem: kralj orašastih plodova
Badem (Prunus dulcis) je jedan od najpoznatijih i najcjenjenijih orašastih plodova na svijetu. Ovaj plod je bogat izvor vitamina E, magnezija, vlakana, proteina i zdravih nezasićenih masti. Bademi su izvrsni za održavanje zdravlja srca, smanjenje upala i poboljšanje razine kolesterola.
Uzgoj badema
Bademi rastu na drveću koje preferira tople i suhe klimatske uvjete, poput onih u mediteranskoj regiji. Drvo badema zahtijeva puno sunčeve svjetlosti, a najbolje uspijeva na dobro dreniranim, pjeskovitim tlima. Za uspješan uzgoj, potrebno je osigurati dovoljnu vlagu u tlu, ali bez prekomjernog navodnjavanja, jer prekomjerna vlaga može uzrokovati truljenje korijena. Bademovo drvo obično počinje davati plodove nakon 3 do 4 godine, a maksimalne prinosne godine dolaze u 6. ili 7. godini.
Upotreba badema
Bademi se koriste u raznim oblicima: cijeli, rezani, prženi ili samljeveni. Osim toga, bademovo mlijeko i bademovo ulje popularni su sastojci u prehrani, a bademovo brašno se koristi u pripremi bezglutenskih proizvoda. Bademi se često koriste kao grickalice, u kolačima, pecivima, u sladoledima, smoothieima, kao i u salatama i jelima sa povrćem.
Lješnjak: ukusan i hranjiv
Lješnjak (Corylus avellana) je još jedan popularan orašasti plod koji se često koristi u kulinarstvu. Lješnjaci su bogati vitaminima E i B, kao i zdravim monozasićenim mastima koje pomažu u smanjenju lošeg kolesterola. Osim toga, lješnjaci su izvor kalcija, željeza i magnezija, što ih čini izvrsnim za zdravlje kostiju i mišića.
Uzgoj lješnjaka
Lješnjak je biljka koja preferira umjerene klimatske uvjete, a najbolje raste na bogatim, plodnim tlima s dobrom drenažom. Lješnjak je grmolika biljka koja može rasti kao drvo ili grm. Za uspješan uzgoj potrebno je puno sunčane svjetlosti i umjereno navodnjavanje. U prvih nekoliko godina nakon sadnje, lješnjak ne daje velike prinose, no nakon 5. godine već možete očekivati značajne urode.
Upotreba lješnjaka
Lješnjaci se konzumiraju sirovi, prženi ili prerađeni u razne proizvode. Najpoznatija upotreba lješnjaka je u pripremi Nutelle, popularnog namaza, a osim toga koriste se i u kolačima, čokoladama, pecivima, kao i u raznim jelima s mesom i povrćem. Lješnjakovo ulje također je vrlo cijenjeno u kulinarstvu zbog svoje bogate arome.
Orah: plod zdravlja
Orah (Juglans regia) je jedan od najstarijih orašastih plodova poznatih ljudima, a njegove zdravstvene prednosti su neprocjenjive. Orah je bogat izvor omega-3 masnih kiselina, antioksidansa, vitamina i minerala. Redovita konzumacija oraha može poboljšati zdravlje srca, potaknuti rad mozga, te smanjiti rizik od raka i drugih kroničnih bolesti.
Uzgoj oraha
Orah raste najbolje u umjerenoj klimi, a zahtijeva sunčana područja s plodnim tlima. Drvo oraha može narasti do 20 metara u visinu i počinje davati plodove tek nakon 7-10 godina. Orah je vrlo osjetljiv na mraz, pa je potrebno paziti na zaštitu od niskih temperatura tijekom zime.
Upotreba oraha
Orah se najčešće koristi u pekarstvu, za pripremu kolača, torti i keksa, ali također može biti dio slanih jela poput salata ili priloga uz meso. Orahovo ulje koristi se u kuhanju, a orahovo mlijeko i prah sve više postaju popularni u veganskoj i bezglutenskoj prehrani.
Ostali orašasti plodovi
Osim badema, lješnjaka i oraha, postoji još mnogo drugih orašastih plodova koji su hranjivi i korisni za zdravlje. Neki od njih uključuju:
- Pekan orah: Bogat zdravim mastima, vlaknima, vitaminima i mineralima. Pekan oraščići koriste se u desertima i kao grickalice.
- Kesten: Manje mastan od ostalih orašastih plodova, kesten je dobar izvor vitamina C, kalija i vlakana. Često se peče i koristi u juhama ili kolačima.
- Macadamia: Ovaj orašasti plod je najbogatiji monozasićenim mastima i antioksidansima. Popularan je u slatkim i slanim jelima.
Zdravstvene prednosti orašastih plodova
Orašasti plodovi pružaju brojne zdravstvene prednosti. Neki od glavnih razloga zašto biste ih trebali uključiti u svoju prehranu uključuju:
- Zdravlje srca: Orašasti plodovi bogati su nezasićenim mastima, vlaknima i antioksidansima koji pomažu u smanjenju rizika od srčanih bolesti.
- Pomoć u mršavljenju: Iako su orašasti plodovi kalorični, oni pružaju dugotrajan osjećaj sitosti, što može pomoći u kontroliranju težine.
- Poboljšanje zdravlja mozga: Orašasti plodovi poput oraha, badema i lješnjaka sadrže hranjive tvari koje potiču rad mozga i poboljšavaju memoriju.
- Regulacija šećera u krvi: Orašasti plodovi mogu pomoći u održavanju ravnoteže šećera u krvi, što je korisno za osobe s dijabetesom.
Zaključak
Orašasti plodovi, uključujući badem, lješnjak, orah i druge vrste, izuzetno su hranjivi i korisni za zdravlje. Bilo da ih konzumirate u sirovom obliku, pržene, ili prerađene u različite proizvode, oni će vam pružiti brojne zdravstvene prednosti. Ako se odlučite za uzgoj orašastih plodova, bitno je osigurati odgovarajuće uvjete za rast i razvoj biljaka. Uključivanje orašastih plodova u svakodnevnu prehranu može biti korak prema zdravijem i uravnoteženijem načinu života.