biljka sljeza

Sljez (Althaea Officinalis): Upotreba i Kako ga Uzgajati

Sljez (Althaea Officinalis): Upotreba Biljke Sljeza

Sljez (Althaea officinalis) je višegodišnja cvjetnica koju su herbalisti koristili kao ljekovitu biljku, a vrtlari cijenili zbog nježnih cvjetova. Ovdje ćemo istražiti podrijetlo i povijest ove biljke te kako se koristila u drevna i moderna vremena.

Ljekovite upotrebe sljeza

  1. Probavne tegobe: Sljez je poznat po svojim umirujućim svojstvima. Koristi se za liječenje probavnih smetnji.
  2. Kožne tegobe: Sljez može pomoći kod kožnih problema. Njegovi korijeni i listovi sadrže sluzavu tvar koja ima umirujući učinak.
  3. Respiratorni simptomi: Sljez može olakšati simptome prehlade i gripe.

Kako uzgajati sljez

Sljez je višenamjenska biljka:

  • Cvjetna višegodišnja biljka: Sljez ima nježne cvjetove koji su ukras u vrtu.
  • Ljekovita biljka: Koristi se za pripremu ljekovitog čaja.
  • Slatki zalogaj: Možete napraviti prave, zdrave sljezove bombone.

Zanimljivo je da se sljez ne smije miješati s običnim sljezom (Malva sylvestris), koji je druga biljka.

Evo više informacija o uzgoju bijelog sljeza (Althaea officinalis):

  • Morfologija: Bijeli sljez je višegodišnja biljka s jakim, mesnatim, račvastim korijenom. Meso korijena je bijelo, a kora blijedožuta. Na stabljici se formira lisna rozeta okruglih listova, a zatim uspravna stabljika koja može doseći visinu do 2 metra. Listovi su srcasti, krupni, srebrnastozelene boje zbog gustih dlačica. Cvjetovi su bijeli i sastoje se od pet latica. Plod je bočno spljošteni kalavac s više sjemenki.
  • Uzgoj: Bijeli sljez zahtijeva rahlo i vlažno tlo kako bi razvio bujan korijen i nadzemni dio biljke. Duge suše mu ne pogoduju. Preporučuje se duboko zimsko oranje tla, uz unošenje dušika, fosfora i kalija. Sjetva se obavlja u rano proljeće (u ožujku) na razmaku od 70 cm među redovima. Danas se često sije izravno, a manje se koriste sadnice. Za dobivanje lijeka, korijen se vadi u kasnu jesen ili rano proljeće, pere, guli, reže i suši. List i cvijet beru se tijekom vegetacije, ali ne više od trećine listova kako korijen ne bi izgubio na kvaliteti.
  • Berba: Korijen bijelog sljeza vadimo u jesen, čistimo ga od zemlje, ogulimo i izrežemo na štapiće. Listove i cvjetove beremo dok su mladi i sušimo ih na sjenovitom i zračnom mjestu.

Evo još nekoliko informacija o biljci sljeza:

  1. Sljez u kozmetici: Sljez se koristi u prirodnoj kozmetici zbog svojih umirujućih svojstava. Možete napraviti losion ili kremu za njegu kože s dodatkom sljeza.
  2. Sljez kao oblog: Sljezov korijen može se koristiti za izradu obloga. Pomiješajte ga s vodom i nanesite na upaljeno područje kože kako biste ublažili iritaciju.
  3. Sljez u prehrani: Mladi listovi sljeza mogu se dodati u salate ili pripremiti kao povrće. Imaju blag okus i bogati su vitaminima i mineralima.
  4. Sljez u tradicionalnoj medicini: U nekim tradicionalnim sustavima medicine, sljez se koristi za liječenje upalnih stanja, kašlja i problema s probavom.

Zapamtite da se prije upotrebe biljke sljeza uvijek konzultirajte s liječnikom ili stručnjakom za biljke kako biste osigurali sigurnost i pravilnu primjenu. 🌿🌸

Za pripremu čaja od bijelog ili crnog sljeza, slijedite ovaj jednostavan recept:

  1. Sastojci:
    • 2 žlice korijena sljeza
    • 2,5 dl mlake ili hladne vode
  2. Priprema:
    • Prelijte korijen sljeza s vodom.
    • Ostavite da odstoji pokriveno najmanje 1 do 2 sata kako bi se stvorila sluz.
    • Nakon toga, lagano zagrijte čaj (da ne bude hladan).
    • Po želji, zasladite ga medom, šećerom ili limunom.

Ovaj čaj je odličan za kašalj, bronhitis i poboljšanje probave. Pijte ga tri puta na dan. 🌿🍵

Možda ste propustili