Preteče Kriptovaluta: Evolucija Digitalnih Novčića i Tokena do Bitcoina
Sve o Pretečama Kriptovaluta, Digitalni Novčići i Tokeni
U svijetu financija, kriptovalute su doživjele nevjerojatnu popularnost i značaj od svog pojavljivanja s uvođenjem Bitcoina 2009. godine. Međutim, Bitcoin nije prva ideja digitalnog novca. Mnoge inovacije i pokušaji stvaranja digitalnih valuta prethodili su Bitcoinu, uključujući projekte poput DigiCasha, e-golda, b-moneyja, Bit Golda, Hashcasha i drugih. Ovi raniji koncepti bili su pionirski pokušaji rješavanja problema sigurnog, anonimnog i decentraliziranog novca u digitalnom okruženju, a svaki od njih ostavio je trag u povijesti razvoja kriptovaluta.
U ovom članku ćemo se detaljno osvrnuti na ove preteče kriptovaluta, objasniti kako su funkcionirali i kako su naposljetku doveli do stvaranja modernih blockchain tehnologija koje danas poznajemo.
DigiCash: Prvi Eksperiment s Privatnim Digitalnim Novcem
Jedan od najranijih pokušaja stvaranja digitalne valute bio je DigiCash, koji je osnovao kriptograf David Chaum 1989. godine. DigiCash je bio revolucionaran jer je koristio tehnologiju nazvanu “blind signature” kako bi omogućio anonimne i sigurne transakcije. Chaum je želio stvoriti sustav digitalnog novca koji bi osigurao privatnost korisnika i zaštitio ih od praćenja.
Kako je DigiCash Funkcionirao?
DigiCash je koristio centralizirani sustav gdje je banka bila posrednik u transakcijama. Kada bi korisnik htio napraviti transakciju, novac bi se prvo “oslijepio” pomoću Chaumove tehnike blindiranja, a potom bi banka potpisala taj osljepljeni novac. Nakon toga, korisnik bi mogao trošiti taj digitalni novac bez da banka zna gdje ili kako je potrošen.
Iako je DigiCash osiguravao visoku razinu anonimnosti, njegov centralizirani karakter značio je da se morao oslanjati na banke i druge financijske institucije za distribuciju i podršku. Na kraju, unatoč tehnološkom napretku, DigiCash nije uspio postići komercijalni uspjeh i propao je 1998. godine.
e-gold: Rani Pokušaj Digitalnog Zlata
Dok je DigiCash bio usmjeren na anonimnost i privatnost, e-gold je imao drugačiji pristup. Osnovan 1996. godine, e-gold je omogućio korisnicima trgovanje zlatom putem interneta. Iza e-golda stajala je ideja da se fizičko zlato može koristiti kao digitalni oblik novca. Korisnici su mogli kupovati, prodavati i pohranjivati zlato na digitalnim računima, a transakcije su se izvršavale gotovo trenutačno.
Kako je e-gold Funkcionirao?
e-gold je funkcionirao kao online platforma koja je omogućila korisnicima da pohranjuju svoje zlato u stvarnim trezorima, a zatim njime trguju putem interneta. Zlato nije bilo fizički dostupno korisnicima, već je predstavljalo digitalnu vrijednost. Ovaj koncept bio je privlačan mnogim korisnicima koji su željeli sigurnost zlata, ali bez gnjavaže fizičkog posjedovanja.
Međutim, zbog svoje centralizirane prirode i mogućnosti korištenja za pranje novca i druge ilegalne aktivnosti, e-gold se ubrzo našao na meti regulatora. Platforma je ugašena nakon što su osnivači optuženi za olakšavanje financijskih prijevara 2007. godine.
b-money: Prvi Koncept Decentraliziranog Digitalnog Novca
Jedan od ključnih koraka prema razvoju decentraliziranih kriptovaluta bio je prijedlog b-moneyja, kojeg je 1998. godine predložio informatičar Wei Dai. Iako b-money nikada nije realiziran kao funkcionalna valuta, njegova je ideja postavila temelje za buduće kriptovalute, uključujući Bitcoin.
Kako je b-money Trebao Funkcionirati?
b-money je predložio sustav gdje bi decentralizirana mreža korisnika izvršavala transakcije i vodila evidenciju o novcu. Umjesto da se oslanja na centralizirane banke ili treće strane, b-money je trebao funkcionirati pomoću distribuirane baze podataka u kojoj bi svi korisnici sudjelovali u potvrdi transakcija.
Wei Dai je također predložio korištenje kripto potpisa kako bi se osigurala anonimnost transakcija. B-money je bio vizionarski jer je predložio rješavanje problema dvostrukog trošenja (dvojne potrošnje) bez potrebe za centraliziranim posrednikom, koncept koji će kasnije postati ključan u razvoju Bitcoina.
Međutim, unatoč naprednim idejama, b-money nikada nije implementiran, ostajući samo teorijski prijedlog.
Bit Gold: Vizija Nicka Szaba o Digitalnom Zlatu
Još jedan pionirski koncept koji je postavio temelje za Bitcoin bio je Bit Gold, kojeg je 1998. godine predložio Nick Szabo. Szabo je bio fasciniran idejom stvaranja digitalne valute koja bi funkcionirala kao virtualno zlato, kombinirajući rijetkost i vrijednost fizičkog zlata s brzinom i praktičnošću digitalnih transakcija.
Kako je Bit Gold Trebao Funkcionirati?
Bit Gold je predložio sustav gdje bi korisnici rješavali kriptografske probleme kako bi “stvorili” nove jedinice Bit Golda. Ovi kriptografski problemi bili bi izuzetno zahtjevni za rješavanje, što je stvaralo sličnost s procesom rudarenja zlata. Svaki rješen problem predstavljao bi novi komad “digitalnog zlata” koji bi bio dodan u javnu evidenciju.
Bit Gold je imao mnogo zajedničkih značajki s Bitcoinom, uključujući distribuiranu mrežu i nemogućnost stvaranja novih jedinica bez znatnog ulaganja računalnih resursa. Szabo je želio stvoriti sustav koji bi funkcionirao bez posrednika, osiguravajući sigurnost i otpornost na cenzuru.
Međutim, kao i b-money, Bit Gold nikada nije implementiran u potpunosti, ali je imao značajan utjecaj na dizajn Bitcoina.
Hashcash: Rano Rješenje za Problem Spam Maila i Početak Proof-of-Work Koncepta
Hashcash, koji je 1997. godine osmislio Adam Back, nije prvobitno bio zamišljen kao digitalna valuta, već kao rješenje za problem spam emailova. Back je predložio sustav u kojem bi pošiljatelji emailova morali izvršiti određeni računalni rad (tj. riješiti kriptografski problem) prije slanja poruke. Ovaj rad, poznat kao Proof-of-Work (PoW), bio je osmišljen da obeshrabri spamere, jer bi slanje velikog broja emailova postalo previše skupo i vremenski zahtjevno.
Kako je Hashcash Funkcionirao?
Hashcash je koristio kriptografske funkcije koje su zahtijevale značajan računalni napor za rješavanje. Kada bi problem bio riješen, rezultat bi bio digitalni žig koji je pošiljatelj mogao priložiti svojoj poruci kako bi dokazao da je izvršio traženi rad. Primatelj bi mogao lako provjeriti žig i odlučiti hoće li prihvatiti ili odbiti poruku.
Iako Hashcash nije bio osmišljen kao valuta, njegova Proof-of-Work tehnologija postala je ključna komponenta mnogih kasnijih kriptovaluta, uključujući Bitcoin.
Digitalni Novčići Prije Bitcoina: Uspjesi i Neuspjesi
Sve ove digitalne valute i sistemi iz 90-ih godina dijele zajedničku težnju: stvaranje sigurnog, anonimnog i decentraliziranog oblika novca. Međutim, unatoč njihovim inovativnim idejama, većina ovih ranih projekata naišla je na tehničke i regulatorne prepreke koje su ih spriječile u postizanju masovnog usvajanja.
Neke od ključnih prepreka uključivale su:
- Centralizacija: Većina ovih sustava, osim b-moneyja i Bit Golda, bila je centralizirana. Oslanjali su se na treće strane, poput banaka, što ih je činilo ranjivima na regulacije i zatvaranja.
- Tehnička složenost: Mnogi od ovih sustava zahtijevali su visok tehnički kapacitet i nisu bili dovoljno jednostavni za korištenje široj javnosti.
- Pravne prepreke: Regulatori su često smatrali da su ovi sustavi ranjivi na pranje novca i ilegalne aktivnosti, što je dovelo do brojnih pravnih problema, posebno u slučaju e-golda.
Bitcoin: Kombinacija Najboljih Ideja
Bitcoin, predstavljen 2009. godine od strane pseudonimnog tvorca Satoshija Nakamota, bio je prva digitalna valuta koja je riješila mnoge probleme s kojima su se suočavale ranije digitalne valute. Bitcoin je kombinirao ideje Proof-of-Work iz Hashcasha, decentralizaciju iz b-moneyja, i kriptografski sigurnu i nepovjerljivu arhitekturu, s inspiracijom iz Bit Golda.
Koristeći blockchain tehnologiju, Bitcoin je stvorio potpuno decentraliziran sustav u kojem su transakcije bile sigurne, anonimne, i provjerene od strane distribuirane mreže računala (rudara).
Od tada, Bitcoin je postavio temelje za moderni svijet kriptovaluta, a mnogi od prvih koncepata digitalnog novca, uključujući one koje smo spomenuli, postali su temeljne komponente na kojima se gradi današnja blockchain tehnologija.
Zaključak
Rane digitalne valute, uključujući DigiCash, e-gold, b-money, Bit Gold, i Hashcash, bile su pionirski koraci prema stvaranju decentraliziranih kriptovaluta koje danas poznajemo. Iako mnogi od tih sustava nisu uspjeli postići masovnu primjenu, njihove inovacije i ideje ostavile su neizbrisiv trag u povijesti financija. Bitcoin i druge kriptovalute koje su slijedile izgradile su se na temeljima koje su postavili ovi pioniri, stvarajući novi financijski sustav koji je globalno prihvaćen i transformira način na koji gledamo na novac.
Post Comment
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.