Intel Celeron Procesori: Povijest i Primjena
Intel Celeron Procesori
Celeron je obitelj mikroprocesora tvrtke Intel namijenjenih niskobudžetnom tržištu. Ovi procesori koriste dizajne od šeste do osme generacije CPU mikroarhitektura. Prvi Celeron procesor predstavljen je 15. travnja 1998. godine i temeljio se na Pentium II arhitekturi. Iako su Celeroni obično manje moćni u usporedbi s Pentium, Core i Xeon procesorima, imaju svoje specifične primjene.
Povijest Celeron procesora
- Covington (250 nm): Prvi Celeron procesori temeljili su se na Pentium II arhitekturi. Modeli poput Celeron 300 i 400 MHz bili su popularni u jeftinijim računalima sredinom 90-ih godina.
- Mendocino (250 nm): Ova generacija Celeron procesora uključivala je modele poput Celeron 300A i 500 MHz. Imali su on-die L2 cache i bili su pristupačni za kućne korisnike.
- Coppermine-128 (180 nm): Ovi procesori, uključujući modele poput Celeron 600 i 900 MHz, donijeli su poboljšanja u performansama i energetskoj učinkovitosti. Bili su popularni u jeftinijim stolnim računalima i prijenosnicima.
Primjena Celeron procesora
- Kućna i uredska računala: Celeron procesori često se koriste u jeftinijim stolnim računalima i uređajima za svakodnevne zadatke poput surfanja webom, obrade teksta i gledanja videozapisa.
- Laptopi i prijenosnici: Celeron procesori često se ugrađuju u prijenosnike s ciljem smanjenja troškova. Iako nisu najmoćniji, dovoljni su za osnovne zadatke na putu.
- Tanki klijenti i POS sustavi: Celeron procesori koriste se u tankim klijentima (thin clients) i POS (Point of Sale) sustavima zbog svoje energetske učinkovitosti i pristupačne cijene.
Ukratko, Intel Celeron procesori imaju svoje mjesto na tržištu kao pristupačna opcija za osnovne računalne zadatke. Iako su manje moćni od nekih drugih Intel procesora, njihova povijest i primjena ostaju važni dijelovi računalne industrije
Evo nekoliko ključnih specifikacija Intel Celeron procesora
- Brzina takta (Clock Speed): Celeron procesori imaju različite brzine takta, ovisno o modelu. Brzina takta izražava koliko operacija procesor može izvesti u sekundi. Na primjer, Celeron procesor s brzinom takta od 2,4 GHz izvodi 2,4 milijarde operacija u sekundi.
- Broj jezgri (Cores): Većina Celeron procesora ima samo jedno jezgro (single-core), iako postoje i modeli s dva jezgra (dual-core). Jezgra omogućuju procesoru da istovremeno izvršava više zadataka.
- Cache memorija: Celeron procesori imaju manje cache memorije u usporedbi s nekim drugim Intel procesorima. Cache memorija služi za brži pristup podacima i smanjenje kašnjenja.
- TDP (Thermal Design Power): TDP označava koliko topline procesor generira i koliko je hlađenje potrebno. Celeron procesori obično imaju niži TDP u usporedbi s Core i5 ili Core i7 procesorima.
- Integrirana grafika: Većina Celeron procesora uključuje integriranu grafiku (Intel HD Graphics). Ova grafika omogućuje osnovne grafičke zadatke, poput gledanja videozapisa i surfanja webom.
- Socket i podržane matične ploče: Celeron procesori koriste različite sockete (fizičke priključke) na matičnim pločama. Važno je provjeriti kompatibilnost s odabranom matičnom pločom.
- Generacija: Celeron procesori dolaze u različitim generacijama, a svaka nova generacija obično donosi poboljšanja u performansama i energetskoj učinkovitosti.
Ukratko, Intel Celeron procesori su pristupačna opcija za osnovne računalne zadatke. Ako imate specifičan model na umu, preporučujem da provjerite službene Intelove stranice za detaljnije informacije o tom modelu.
Evo nekoliko primjera popularnih Intel Celeron procesora:
- Intel Celeron 7305L: 5 jezgara, 6 niti, brzina takta 1,00 GHz.
- Intel Celeron N6211: 2 jezgre, 2 niti, brzina takta 1,20 GHz.
- Intel Celeron J6413: 4 jezgre, 4 niti, brzina takta 1,80 GHz.
- Intel Celeron 6305E: 2 jezgre, 2 niti, brzina takta 1,80 GHz.
- Intel Celeron N5105: 4 jezgre, 4 niti, brzina takta 2,00 GHz.
Ovi procesori su prikladni za osnovne zadatke poput surfanja internetom, korištenja uredskih aplikacija i streaminga medija. Prilikom odabira Intel Celeron procesora, važno je uzeti u obzir brzinu takta, broj jezgri i niti, veličinu cache memorije i tip socketa kako biste osigurali najbolje performanse prema vašim potrebama.
Celeron i overclocking
Iako Celeron procesori nisu poznati po visokim performansama, neki entuzijasti vole eksperimentirati s overclockingom. Overclocking je proces povećavanja brzine takta procesora iznad tvorničkih postavki kako bi se postigla bolja izvedba. Iako to nije preporučljivo za sve modele Celeron procesora, neki modeli mogu se overclockirati s odgovarajućim hlađenjem i matičnom pločom.
Međutim, važno je napomenuti da overclocking može povećati potrošnju energije i toplinu procesora, što može utjecati na njegovu trajnost. Ako se odlučite za overclocking, obavezno istražite specifičnosti svog modela Celeron procesora i pratite upute kako biste postigli stabilan i siguran overclock.
Ukratko, dok Celeron procesori nisu prva opcija za overclocking, neki entuzijasti i dalje pronalaze načine da ih iskoriste za bolje performanse. 🚀🖥️
Post Comment
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.